LYS birincileri 2011

2011-07-23 13:47:00

Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre, MF-1 ve MF-2 puan türünde Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesinden Murat Kaan Erdal; MF-3 ve MF-4 puan türünden Ankara Fen Lisesinden Aycan Doğa Hakyemez; TM-1, TM-2, TM-3 puan türünde Özel Yamanlar Anadolu Lisesinden Deniz Çağlın, TS-1 ve TS-2 puan türünde İstanbul Lisesinden Utku Evci birinci oldu.     

LYS'de, sınavlara giren toplam 2 milyon 19 bin 865 adaydan toplam 473'ünün sınavı geçersiz sayıldı.     

ÖSYM'den LYS sonuçları ile ilgili yapılan açıklamada, ''Ortaya atılan asılsız birçok iddiaya rağmen, LYS sınavlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında tedbirler en üst düzeye çıkarılmış ve sınav süreci yakından izlenmiştir. Bu kapsamda süreci sabote etmeye yönelik birkaç girişim, alınan önlemler sayesinde önceden fark edilmiş ve süreç herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlanmıştır. Soru kitapçıklarının basım ve sevkiyat çalışmaları yakından izlenmiş ve sınavlar sırasında basım hatalarının olmaması için sürecin her anı yakın takip altında tutulmuştur. Alınan önlemler sayesinde basım hatasından kaynaklanan hiç bir yedek kitapçık kullanılmadan LYS tamamlanmıştır'' denildi.

LYS'de en başarılı olan iller Kilis, Kırşehir, Karabük, Kastamonu, Niğde, Bitlis, Bartın ve Aydın, en az başarılı iller ile Tunceli, Hakkari, Ağrı, Şırnak, Ardahan ve Artvin olarak sıralandı.

LYS MF-3/ MF-4 birincisi Aycan D. Hakyemez'den açıklama!

LYS birincilerinden Aycan Doğa Hakyemez, Zafer Dershanesi'nde basın mensuplarını sorularını cevapladı.

Çok mutlu olduğunu belirten Hakyemez, her gün düzenli ve verimli bir şekilde çalıştığını söyledi. Kendisine boş vakit de ayırdığını kaydeden Hakyemez, şifre iddialarından etkilenmediğini belirtti. Hakyemez, "Çalışma tempom hiç düşmedi. Sonuçta ne yapacaksak en iyisini yapacağız." dedi.

Doğa'nın ilkokuldan bu yana başarılı bir öğrenci olduğunu anlatan Baba Yavuz Hakyemez, birinciliğin kendisi için sürpriz olmadığını söyledi. Anne Aynur Hakyemez de çok mutlu olduğunu ifade etti. 

LYS Türkiye birincisi Çağlın, diplomat olmak istiyor

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) 2011'de TM-1, TM-2 ve TM-3'te Türkiye birincisi olan İzmir Özel Yamanlar Anadolu Lisesi ve Körfez Dershaneleri öğrencisi Deniz Çağlın (17), diplomat olmak istediğini söyledi. Mutlu haberi okulunda alan öğrenciyi ilk kutlayanlar ev hanımı annesi Sevim Çağlın, lokanta işleten babası Şenol Çağlın, öğretmenleri ve arkadaşları oldu.

Deniz Çağlın, 2011 Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS)'nda YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde ikinci olmuştu. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından kurulan dört kişilik millî takımda yer alan Çağlın, geçen yıl Japonya'nın Tokyo şehrinde 22-28 Temmuz 2010 arasında 70 ülkeden 280 öğrencinin katılımıyla düzenlenen 42. Dünya Kimya Olimpiyatları'nda gümüş madalya almıştı.

Birinciliğinin kendisi için biraz sürpriz olduğunu belirten Çağlın, "Önce inanmak, sonra da çalışmak gerekiyor. İnanan ve çalışanın kazanacağına, inanan herkesin başaracağına inanıyorum. Allah'a şükrediyorum." dedi. Özellikle matematik dersini çok tekrar ettiğini anlatan Çağlın, diplomat olmak istediğini, bunun için de hukuk ya da uluslararası ilişkiler okumak istediğini söyledi. Özel Yamanlar Koleji ve Körfez Dershaneleri için bu başarıların artık gelenek haline geldiğinin altını çizen Deniz Çağlın, "İlköğretimden sonra bu disipline uydum. Hocalarımın çizdiği bir yol vardı ve yönümü belirledim. Ona göre çalıştım, eksiklerimi giderdim. Sosyal olarak şiir ezberlemeye, kitap okumaya ilgim var. Halı sahada her hafta bir iki maç oynadık. Münazara yarışmalarına katıldım, basketbol oynadım. Vatana millete hizmet etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Heyecanla sevinci birarada yaşadığını kaydeden enne Sevim Çağlın da Yamanlar Koleji'ne ve Körfez Dershaneleri'ne teşekkür etti. Oğlunun ilköğretimden beri düzenli ders çalıştığını ve kitap okuduğunu aktaran baba Şenol Çağlın ise, "Güzel bir duygu yaşıyoruz. Rabbim'e ne kadar dua etsek azdır. İlköğretimden beri düzenli ders çalıştı, kitap okudu. Disiplinli ve düzenli çalışma başarıyı getirdi." dedi.

159
0
0
Yorum Yaz
Ödev Ödev